Modern Mutfak Bilimi
Sepet 0

Moleküler Gastronomi Tarifleri

Sıvı Zeytin Küreleri

kalsiyum laktat ksantan gam moleküler gastronomi sodyum aljinat

Sıvı Zeytin Küreleri

Bu tarif el Bulli tarafından 2005'te sunulmuş olan ilk ters küreleme sunumlarından biri olarak tarihe geçmiştir.

Bu tarifte başarının püf noktası seçeceğiniz zeytinlerin kalitesidir. El Bulli tekibi bu tarifte Verdial zeytinlerini kullanmayı tercih etmiştir. Tarife mümkün olduğunca sadık kalmak adına seçtiğiniz yeşil zeytinin kalın kabuklu, orta-büyük boyda zeytin yağı üretimi amacıyla yetiştirilmiş bir cins olmasına özen gösterin.

Oku →


Moleküler Sangria

ksantan gam moleküler gastronomi moleküler miksoloji süspansiyon

Moleküler Sangria

Farklı seviyelerde süspansiyonda bırakılan meyve ve nane yapraklarıyla yapılan lezzetli, canlandırıcı, kolay içilebilir ve kadifemsi dokuya sahip bu sangria'nın şıklığı, zerafeti ve görsel çarpıcılığıyla misafirlerinizi etkileyeceğiniz şüphesiz!

İlk defa Şef Ferran Adria tarafından geliştirilen bu süspansiyon tekniği az miktar ksantan gam kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Ksantan gam süspansiyon etkisini yaratmakla kalmamakta ve içki karışımınıza daha önceden hissetmediğiniz kadifemsi bir doku katacaktır. Ekstra görsellik amacıyla meyvelerin arasında meyve sularından yaptığınız incilerle de sunabilirsiniz. 

Oku →


Nutella Tozlaması

moleküler gastronomi tapiyoka nişastası tozlama

Nutella TozlamasıEvet, nutella kavanozdan kaşık kaşık yiyince de gayet güzel; bunu biz de biliyoruz. Ama tapiyoka nişastası sayesinde bu mükemmel çikolata fındık karışımını çok daha şaşırtıcı bir tozlama şeklinde sunabiliriz. Dahası, bu toz dilinize değdiği anda tekrar vıcık vıcık sürülebilir Nutella kıvamına gelecektir. 

Oku →


Balsamik Sirke İncileri

agar agar jelleme moleküler gastronomi

Balsamik sirke incileri pek çok sunuma moleküler gastronomi etkisi katmak için basit ve mükemmel bir eklemedir. Agar agar ve soğuk yağda küreleme tekniği kullanımı ile küçük ve jel kıvamında balsamik sirke topları yaratabilirisiniz.

Oku →


Keçi Peynirli Pancar Küreleri

kalsiyum laktat ksantan gam küreleme moleküler gastronomi sodyum aljinat

Keçi Peynirli Pancar KüreleriPancar ve keçi peynirinin uyumunu pek çok modern salatada görebilmek mümkün. ChefSteps bu uyuma daha da modern bir bakış açısıyla yaklaşmış. Hem lezzet hem de sunum olarak muhteşem bir tabak (hatta kaşık). Ters küreleme tekniği kullanarak yapılan sunumda pancar pişirmektense suyu çıkarılıp süzülerek son derece konsantre bir lezzet yakalanıyor, keçi peyniri de dondurularak rendelenebilir bir hale getirilmiş. 

Oku →