Modern Mutfak Bilimi
Sepet 0

Moleküler Gastronomi Tarifleri — sodyum aljinat

Sıvı Zeytin Küreleri

kalsiyum laktat ksantan gam moleküler gastronomi sodyum aljinat

Sıvı Zeytin Küreleri

Bu tarif el Bulli tarafından 2005'te sunulmuş olan ilk ters küreleme sunumlarından biri olarak tarihe geçmiştir.

Bu tarifte başarının püf noktası seçeceğiniz zeytinlerin kalitesidir. El Bulli tekibi bu tarifte Verdial zeytinlerini kullanmayı tercih etmiştir. Tarife mümkün olduğunca sadık kalmak adına seçtiğiniz yeşil zeytinin kalın kabuklu, orta-büyük boyda zeytin yağı üretimi amacıyla yetiştirilmiş bir cins olmasına özen gösterin.

Oku →


Keçi Peynirli Pancar Küreleri

kalsiyum laktat ksantan gam küreleme moleküler gastronomi sodyum aljinat

Keçi Peynirli Pancar KüreleriPancar ve keçi peynirinin uyumunu pek çok modern salatada görebilmek mümkün. ChefSteps bu uyuma daha da modern bir bakış açısıyla yaklaşmış. Hem lezzet hem de sunum olarak muhteşem bir tabak (hatta kaşık). Ters küreleme tekniği kullanarak yapılan sunumda pancar pişirmektense suyu çıkarılıp süzülerek son derece konsantre bir lezzet yakalanıyor, keçi peyniri de dondurularak rendelenebilir bir hale getirilmiş. 

Oku →


Sodyum Aljinat Banyosu

küreleme moleküler gastronomi sodyum aljinat

Sodyum Aljinat BanyosuTüm ters küreleme işlemlerinde kullanmak üzere hazırlanması gereken sodyum aljinat banyosu hazırlandıktan sonra birkaç hafta boyunca buzdolabında saklanabilir. Sodyum aljinat kalsiyum iyonlarıyla jelleme sürecine girdiğinden banyonun saf su ile hazırlanması önerilmektedir.

Oku →