Modern Mutfak Bilimi
Sepet 0

Moleküler Gastronomi

Moleküler gastronomi yemek yapımında içeriklerin geçirdiği fiziksel ve kimyasal dönüşümleri araştırmayı hedefleyen gıda bilimi alt disiplinidir. Bu disiplin yemek yapımını toplumsal, sanatsal ve teknik olarak üç ayrı eksende ele alır. Moleküler gastronomi mutfağı bu disiplinden üremiş birçok teknik yenilikten faydalanan modern yemek sanatıdır.

"Moleküler gastronomi" terimi ilk olarak Oxford fizikçisi Nicholas Kurti ve Fransız INRA kimyageri Hervé This tarafından 1988 senesinde kullanılmıştır. Bu disiplinde uzmanlaşmış bazı şefler - terimin elitist ve pratikten uzak bir mana yüklemesi nedeniyle - bu yemek/bilim dalına çoklu algısal yemek, modern mutfak, aşçılık fiziği, ya da deneysel aşçılık demeyi tercih etmektedirler.

Moleküler Gastronominin Babası lakabıyla anılan Hervé This

Moleküler gastronomi mutfağına gösterdikleri bilimsel yaklaşımından ötürü bilinirlik kazanmış bireyler arasında Heston Blumenthal, Grant Achatz, Ferran Adrià, José Andrés, Sat Bains, Richard Blais, Marcel Vigneron, Sean Brock,Homaro Cantu, Michael Carlson, Wylie Dufresne, Pierre Gagnaire, Will Goldfarb, Adam Melonas, Randy Rucker, Kevin Sousa, Sean Wilkinson, Will LaRue, Dennis Maroudas, RJ Cooper ve Laurent Gras gibi dünyaca ünlü şefler yer almaktadır.